Szkolenie w ramach organizacji programów oraz obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia

Nisko, 2018-10-30

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nisku informuje, że w dniu 15.11.2018r. (czwartek) o godz. 10.00 odbędzie się szkolenie dla nowych koordynatorów, realizatorów szkolnych programów edukacji antytytoniowej („Czyste powietrze wokół nas”, „Nie pal przy mnie, proszę”, „Znajdź właściwe rozwiązanie”, „Bieg po zdrowie”) w auli Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku,
ul. Sandomierska 1.

Co roku na całym świecie w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. W tym roku przypada na dzień 15 listopada. Jest to znakomita okazja spróbowania rzucenia palenia tytoniu.
Palenie tytoniu jest przyczyną zachorowań na choroby nowotworowe, choroby układu oddechowego i krążenia. W krajach europejskich, co piąty przypadek raka jest powodowany przez palenie papierosów. Konsekwencje uzależnienia od tytoniu dotykają nie tylko osobę palącą, ale również ich bliskich. Bierne palenie podnosi ryzyko zachorowania na raka płuc o jedną czwartą, zwiększa także zagrożenie rakiem krtani i przełyku. Szkodliwe jest nawet przebywanie w pomieszczeniach przesyconych zapachem dymu tytoniowego. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno.
W związku z powyższym zachęcamy palaczy do podjęcia próby zerwania z nałogiem.

Osoby poszukujące motywacji do rzucenia palenia tytoniu i wsparcia w okresie leczenia uzależnienia, mogą skorzystać z pomocy dzwoniąc do:
Ogólnopolskiej Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym
tel. 0-801 108 108.

This entry was posted in Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia. Bookmark the permalink.
""